Bakgrund
Kerstin Gedung är född 1957 och driver numera eget företag där hon arbetar som konsult med Interkulturell kommunikation och ledarskap samt med finansieringsfrågor för internationell handel.
Kerstin har tidigare jobbat i drygt 30 år i Nordea och Svensk Exportkredit, varav 25 som chef, med fokus på internationell finansiering. Under dessa år finansierades bland annat ett antal biståndsprojekt i samarbete med SIDA.
Kerstin har stor vana med att arbeta med finansfrågor, uppföljningsfrågor, affärsrisker, och hållbarhets/korruptionsrisker i en internationellt miljö.
Vidare har Kerstin bott i Brasilien, Mexiko, Luxemburg och Frankrike samt rest och förhandlat i ett 80 tal - länder.
Kerstin är styrelsecertifierad och satt i Adoptionscentrums styrelse 2017 - 2019. Sedan 2019 är Kerstin verksamhetschef på Adoptionscentrum.
E-post
kerstin.gedung@adoptionscentrum.se